مستر کارت

ريشه‌هاي تاسيس شرکت مسترکارت به شکل‌گيري کارت‌هاي اعتباري با برند مسترکارت در ابتداي دهه ۱۹۶۰ بازمي‌گردد و نخستين صادرکنندگان کارت‌هاي اعتباري مسترکارت، بانک يونايتد کاليفرنيا (اين بانک بعدها توسط ولز فارگو خريداري شد)، بانک ملي کروکر (اين بانک بعدها توسط ولز فارگو خريداري شد)، بانک ولز فارگو و بانک کاليفرنيا (اين بانک بعدها توسط يونيون بانک کاليفرنيا خريداري شد) بودند.

در سال ۱۹۶۶ انجمني از ۴ بانک مذکور مستقر در کاليفرنيا تحت عنوان انجمن کارت بين‌بانکي (به انگليسي: Interbank Card Association) شکل گرفت. در پي پيوستن بانک مارين ميدلند مستقر در نيويورک، به اين انجمن، نام آن به مستر شارژ تغيير پيدا کرد. در ۱۹۶۸ شبکه کارت‌هاي مستر فعاليت‌هاي بين‌المللي خود را با امضاي اتحادي با شبکه اروپايي اوروکارت آغاز نمود.

در سال ۱۹۶۹ سيتي‌بانک نيز به اين انجمن پيوست و شبکه گسترده کارت‌هاي خود بنام (به انگليسي: Everything Card) را در شبکه مستر شارژ ادغام نمود. در سال ۱۹۷۲ شبکه بريتانيايي اکسس که در بريتانيا مستقر بود، به شبکه مستر شارژ پيوست.

در سال ۱۹۷۹ بطور رسمي نام مستر شارژ به مسترکارت تغيير پيدا کرد. در ۱۹۹۰ مسترکارت اقدام به خريداري شبکه اکسس کارت که گسترده‌ترين شبکه کارت‌هاي يکپارچه بريتانيا بشمار مي‌آمد را خريداري و در خود ادغام کرد.

در سال ۲۰۰۲ مسترکارت اقدام به خريداري يوروپِي اينترنشنال نمود، که يکي از دو شبکه گسترده کارت‌هاي اعتباري اروپا بشمار مي‌آمد. در سال ۲۰۱۰ بزرگترين شبکه پرداخت بريتانيا بنام ديتاکش را تصاحب نمود.

اين شرکت در سال ۲۰۱۲ شبکه خود را باز هم توسعه داد و بخش خاورميانه خود را راه‌اندازي کرد. در ۲۰۱۴ با خريداري شرکت پين‌پوينت، به بازار پرداخت‌هاي استراليا نيز وارد شد.

امروزه در بيش از ۲۱۰ کشور جهان، مي‌توان از خدمات مسترکارت استفاده نمود.